Burun tıkanıklığı ve estetiği resimleri

Burun  insan  hayatındaki  en mühim organlardan  birisidir. Yüzümüzün  tam ortasında yer alan, hayati görevlerinin yanı sıra  yüzümüzün ve kişiliğimizin hatlarını  belirlemesi de   ayrıca   önemlidir.  Rahat  nefes alamamak insan  yaşantısını  çok fazla etkilemektedir. Bununla beraber başka hastalıklarında  zor iyileşmesine neden olabilir. Burunda uzun süreli tıkanıklık hissedildiğinde  uzaman doktora  muayene olunmalı ve tavsiyelerine göre  hareket edilmelidir. Şayet nefes alamama ve burun tıkanıklığı sorunları  yapısal  bir sorundan kaynaklanıyorsa yada daha önceden maruz kalınan bir kaza veya travmadan dolayı  oluşmuş ise bu aksaklığın  cerrahi olarak  düzeltilmesi  gerekebilir. Burun estetiği ameliyatları bu noktada  devreye  girerek  tıkanıklığın yanında   şekil bozukluklarının da önüne geçebilir.0

Burun tıkanıklığının  sebeplerini   masaya  yatırırsak  bir kaç tane olduklarını  görürüz.

Organik sebepler  ( yapısal anatomi) :

Burunun  ortasından  sola, sağa yukarı, aşağı sapması, şeklinin bozulması   tıkanıklığı oluşturabilir. Bu tür  durumlar,  doğum sonrası ya da  bir vuruk sonrası oluşabilir.  Burundaki  şekil bozukluğu burun  tıkanıklığına neden oluyorsa, bu durum burun estetiği ile düzeltilebilir.

Burun sertleşmesi  burun üzerinde  çocukluk yıllarından kalma travmalar  bilinmeden itilmiş  cisimler yada kullanılan ilaçlar ve gıdalara bağlı biriken maddeler, burun  sertleşmesine sebep olur.

Burunun arka tarafından geniz ve  burun arasındaki  kısmın kapalı olması. Yeni doğan bebeklerde  tanıklık sebebi olabilmektedir. Kolay bir cerrahi  operasyon ile bu sorun giderilmektedir.

Küçük yaştaki insanlarda çok sıklıkla görülen geniz etinin büyümesi sıklıkla 5-6 yaşlarından başlamaktadır. ,Geniz eti  problemli ya da  büyük  olan kişilerde  uyku sırasında, Çene yapısı  bozulmaları çenenin geriye gitmesi, rahat uyku uyuyamama, yüz şekillerinde bozulmalar, duyma sorunları, ağız yapısında   değişme sorunları ile karşılaşabilirler. Erken teşhis ve takiplerle bu tür sorunlar iyileştirilebilir.
Burun polipleri, burun içinde oluşan  iyi huylu urlardır.  Burun Enfeksiyonları,  burun alerjisi, ilaçlar  veya  aspirin gibi ağrı kesiciler   polip oluşumuna neden olabilir. Burun tıkanıklığı, yeşil burun akıntısı, koku alma sorunları  sık karşılaşılan şikâyet  nedenleridir.

Burun polipleri  oval yapıda, griye benzeyen renkte, ağrı hissettirmeyen, kanamaya  neden olmayan acıya duyarsız yapılardır. Alerjik belirtiler gösteriyorsa  tedavi edilir.  İlaç tedavisi ile küçülmeyen polipler  cerrahi  uygulama ile çözümlenir. Nadiren tekrar oluştuğu görülmektedir.

Yaşam Çevresinin  Etkileri

Sürekli  kapalı ve havasız ortamlarda toz ve   kirin çok olduğu yaşam alanlarında burun  tıkanıklığı gözlemlenmektedir. Çalışma alanları  fabrikalar ve üretim yapan yerlerde olan kişiler   iyi korunmadıklarında   burun tıkanıklıklarına  ve diğer hastalıklara  yakalanabilirler.

Hormonsal Tıkanıklık

Kadınlarda hamile olunan dönemler de oluşan burun  tıkanıklığı,  östrojen hormonundan kaynaklanır. Hamileliğin 3.  ayında  ortaya çıkabilir, sıklığı artarak  ve doğuma kadar devam edebilir.  Bu tarz tıkanıklık hissiyatı   hamilelik önleyici ilaçlar  kullanılırken, ya da adet fazlarında karşılaşılabilir. Tiroit bezlerinden  kaynaklanan rahatsızlıklarda burun tıkanıkları azalabilir.

Burun Enfeksiyonları

Burun tıkanıklığında  çok karşılaşılan   sebeplerden biri  de,  mevsimsel olarak karşılaşılan grip ve soğuk algınlığından   kaynaklanmaktadır. Virüslerden kaynaklanan bu yangı,  virüslerin  havadan yada temasla bulaşması ile yayılır.

Buruna yerleşen virüsler  histamin seviyesinin artmasına ve burunda sıvı salgılanmasına  yol açar. Salgı artarak devam eder. Bağışıklık sistemin direnci  azaldığında  bu tür hastalıklara kolayca yakalana bilinir.  Şeffaf akan burun akıntısı renk değiştirdiğinde,  bir kulak burun boğaz   ya da bir dâhiliye doktoruna görünmekte yarar vardır.

Baş ağrısı ve  burun tıkanıklığına sebep olan  enfeksiyonlar ilaçla tedavi edilmektedir. Sık tekrar eden durumlarda  sinüzit tedavisi uygulanabilir.

Alerjik rinit

Alerji,  vücudun yabancı bir maddeye, polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve atıkları veya ev tozundaki bazı küçük parçacıklara karşı oluşan  aşırı tepkidi. Bazen yediğimiz gıdalara karşı da alerji gelişebilir.  Mevsimsel  oluşan  ağaç ve bitki polenleri  problem oluşturabilir. Ev tozu ya da uyku setlerindeki kullanılan kumaş ve iç materyalin  cinsi alerjiye sebebiyet verebilir. Alerji oluşturabilecek  maddelerden  uzak durmak iyi bir yaklaşımdır.  Ancak bu  mümkün değilse  ilaç tedavisi  ya da alerji iğnesi uygulaması yapılabilir.

Rinolight adı verilen bir cihaz ile  tedavi edilmek mümkün  bunun için detaylı bilgi  alabilirsiniz. www.kulakburunbogaz.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s